Millî Eğitim Bakanı Yusuf TEKİN, Görevi Mahmut ÖZER’den Devraldı

Millî Eğitim Bakanı Yusuf TEKİN, Görevi Mahmut ÖZER’den Devraldı
4 Haziran 2023 14:00 | Son Güncellenme: 4 Haziran 2023 14:03
978
A+
A-

Millî Eğitim Bakanlığına atanan Yusuf Tekin, Bakanlıkta gerçekleştirilen devir teslim töreninde görevi Mahmut Özer’den devraldı.

Bakan Tekin, devir teslim töreninde yaptığı konuşmada, yaklaşık 5 yıl önce duygusal bir veda ile aynı salonda bulunduğunu ifade ederek, “Tekrar merhaba. Şimdi yine aynı duygusallık içerisindeyim. Birlikte yol yürüdüğümüz birçok arkadaşımızla tekrar burada salonda bir arada bulunmaktan dolayı çok mutluyum.” dedi.

Türkiye’deki maarif mücadelesinin sadece Bakanlık bürokratları olarak yürütülecek bir mücadele olmadığını vurgulayan Tekin, “Dışarıdan da bu konuda çalışma yapmak, katkı vermek  çok şerefli ve onurlu bir iş. Ama bir gün yeniden yolumuz kesişirse diye vedalaşırken tekrar görüşeceğiz demiştik. Bugün tekrar bizi bir araya getiren Cenabı Allah’a şükürlerimi sunuyorum. Bizi bu göreve layık gören Sayın Cumhurbaşkanımıza güvendiği için bizleri yeniden bu göreve layık gördüğü için kendisine şükranlarımı sunuyorum. Müsteşarken de attığımız her adımda hem Başbakanlığı hem Cumhurbaşkanlığı döneminde onun destekleri sayesinde bu adımları atabilmiştik. Bundan sonra da yine Sayın Cumhurbaşkanımızın desteğiyle inşallah çok güzel şeyler yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de 2018’den itibaren çok şeyin değiştiğine işaret eden Bakan Tekin şöyle devam etti: “Özellikle 2023 seçimleri sonrası Türkiye’de hem siyasette, hem bürokraside birçok paradigma değişti, değişmek zorunda. Artık önümüzdeki 100 yılın Türkiye Yüzyılı olacağını iddia ediyoruz ve düşünüyoruz. Bu iddiamızda samimiysek ve başarılı olmak istiyorsak bunların inşasının yapılacağı yer de kuşkusuz Milli Eğitim Bakanlığı ve milli eğitim sistemi. Biz bu hedefi hayata geçirmek için Bakanlığımız merkez teşkilatı, taşrada kahrımızı çeken öğretmen arkadaşlarımız, idareci arkadaşlarımız, idari personelimiz, hiç ayırt etmediğim Bakanlığın yükünü alan özel öğretim kurumlarımız, aynı şekilde merkezi yönetim içerisinde birlikte hareket edebileceğimiz önemli yapılar var, diğer bakanlıklar, Eğitim Öğretim Politikaları Kurulu var. Bütün bu paydaşlarla birlikte Türk Milli Eğitim sistemini hak ettiği yere çıkarmak için hep birlikte mücadele edeceğiz. Ben ilk olarak bunun taahhüdünü huzurlarınızda vermek istiyorum.”

Gece gündüz demeden 7/24 saat çalışarak bu mücadeleyi sürdüreceklerini millette taahhüt ettiklerini belirten Tekin, hiçbir fedakârlıktan kaçınmadan ne gerekiyorsa bunun için sonuna kadar mücadele edeceklerini kaydetti.

2018’den itibaren Bakanlıkta görev yapanlara tek tek teşekkür eden Bakan Tekin, ” Bayrağı onlardan devralmak bizlere bugün nasip olacak, inşallah daha ileriye doğru götürürüz. İnşallah hep birlikte daha güzel bir Türkiye, daha güzel bir eğitim sistemi göreceğimizi ümit ediyorum.” dedi.

“Eğitim sistemimizin kalitesini artırmayla ilgili gece gündüz çalıştık”

Bakanlık görevini Yusuf Tekin’e devreden Özer ise, törende yaptığı konuşmasına ülkenin en önemli meselesi eğitim yönetimini kendileri ile paylaştığı için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a en içten şükranlarını sunarak başladı.

“Bizler de tüm çalışma arkadaşlarımızla birlikte eğitim sistemimizin kalitesini artırmayla ilgili gece gündüz çalıştık.” diyen Özer, “Her başlangıcın bir sonu var. Dolayısıyla bugün kıymetli Yusuf Hocamıza görevi devredeceğiz. Çalışma arkadaşlarıma, bakan yardımcılarıma, genel müdürlerime, daire başkanlarıma, il müdürlerime, okul müdürlerime, tüm öğretmenlere ve idari personele birlikte yol yürüdükleri için en içten şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

İki kişiye özel teşekkür ettiğini dile getiren Özer, “Baştan beri benimle birlikte gece gündüz demeden çalışan, yükümü alan Sadri Şensoy Hocama çok teşekkür ediyorum. Tüm zorluklara rağmen, vaktini eğitimin güzelleştirilmesi için çaba sarf eden güzel insan Petek Aşkar’a çok çok teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı.

Bu süreçte en büyük fedakarlığı ailesinin yaptığını ifade eden Özer, “hayatımın en değerli varlığı, kıymetli yol arkadaşım, tüm zorlukları birlikte aştığım” dediği eşi Nebahat Özer’e ve kendisini görememe sabrını gösteren çocuklarına da teşekkür etti.

Özer, şöyle devam etti: “Bakanlık görevime başlarken tek duam vardı, girdiğim gibi çıkabilmek. İlkeli, dürüst, şeffaf, ilkeyi merkeze alan ve eğitim sisteminin güzelleşmesi için çalışmayı Rabbimden bana nasip etmesi için dua etmiştim. Allah’ıma hamdediyorum, duamı kabul ettiği için ve bu süreçte yardım ettiği için.”

Mahmut Özer, Bakanlık görevi için Yusuf Tekin’i tebrik etti ve Allah’tan muvaffakiyetler diledi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.