Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu hafta sokağa çıkma kısıtlaması 3 gün

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu hafta sokağa çıkma kısıtlaması 3 gün
27.04.2020
194
A+
A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1 Mayıs’tan itibaren de 31 ilde 3 gün süreyle sokağa çıkma kısıtlamasına gidileceğini açıkladı. Erdoğan “Hafta sonları sokağa çıkma sınırlandırmasını bayram sonuna kadar sürdürmeyi düşünüyoruz.” dedi.

Tarabya’daki Huber Köşkü’nde gerçekleştirilen kabine toplantısı, 3,5 saat sürdü.

Koronavirüs salgını sebebiyle beşinci kez video konferans yöntemiyle yapılan toplantıda, İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da yer aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantı sonrası açıklama yapıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar:

“Yeni hasta ve ölüm sayısı günden güne azalıyor”

Küresel bir felaket halini alan COVID-19 hastalığının üstesinden gelerek, inşallah ramazanın sonunda çifte bayram yapmayı niyaz ediyoruz. Ülke ve millet olarak koronavirüs salgınına karşı yürüttüğümüz mücadelenin somut neticelerini almaya başladığımız bir döneme girdik. Yeni hasta ve ölüm sayısı günden güne azalıyor. Bu zorlu süreçten alnımızın akıyla çıkmayı başardık.

Türkiye, Avrupa ülkelerine göre çok daha iyi durumdadır. Türkiye’de hamdolsun hiçbir vatandaşımız hastane kapısından geri çevrilmemiş, hiçbir hastanın tedavisi ihmal edilmemiştir.

Yaklaşık 40 bin vatandaşımızı Türkiye’ye getirdik, 59 ülkeden 25 bin vatandaşımızı daha ülkemize getiriyoruz.

55 ülkeye malzeme desteği verdik”

55 farklı ülkeye malzeme desteği verdik. Dost ve kardeş toplumlara umut olduk. Gelişmiş ülkelerin dahi Türkiye’den destek istediği bir dönemde elimizdeki imkanları dostlarımıza açmakta tereddüt etmedik.

“ABD’ye tıbbi yardım malzemelerini de yarın gönderiyoruz”

– ABD’ye maske, yüz koruyucu, siperlik, N95 maske, tulum ve dezenfektandan oluşan tıbbi yardım malzemelerini yarın gönderiyoruz. Bu malzemeleri taşıyan Türk Silahlı Kuvvetlerimize ait askeri nakliye uçakları yarın ABD’ye hareket ediyor.

Bu hafta sokağa çıkma kısıtlaması 3 gün olacak”

Hafta sonları sokağa çıkma sınırlandırmasını bayram sonuna kadar sürdürmeyi düşünüyoruz. 1 Mayıs’tan itibaren de 31 ilde 3 gün süreyle sokağa çıkma kısıtlamasına gidilecek.

1 Mayıs Cuma günü marketler 09.00-14.00 arası açık olacak.

Adliyelerdeki dava, icra, şikayet, itiraz, bildirim süreleriyle ilgili ertelemenin 30 Nisan’da dolan tarihini 15 Haziran’a kadar uzatıyoruz. Çiftçilerimizin kredi geri ödemelerini faizsiz olarak 6 ay erteliyoruz.

Bizbize Yeteriz Türkiyem Kamyanyası’nda 1 milyar 850 milyon lira meblağ toplanmıştır.

Herhangi bir ön şart aramaksızın başvuran ve ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilenlere biner lira yardım yapacağımız destek paketini devreye aldık.

TRT haber

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.