Bakan Selçuk, uzaktan eğitimin ayrıntılarını açıkladı.

Bakan Selçuk, uzaktan eğitimin ayrıntılarını açıkladı.
12.03.2020
243
A+
A-

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Uzaktan öğretim süreçleriyle ilgili olarak tüm aşamalar en ince ayrıntılarına kadar çalışılarak öğrencilerimizin kullanımına hazır hale getirildi” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, koronavirüse karşı alınan tedbirlerin detaylarını ve uzaktan eğitim sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakan Selçuk’un açıklamalarından öne çıkan başlıklar:

“Eğitim Bilişim Ağı ders ortamını evlere taşıyacak”

Milli Eğitim Bakanlığının ücretsiz olarak sunduğu uzaktan öğrenme sistemiyle dünyada ilk kez ulusal ölçekte özel olarak hazırlanan televizyon, internet ders programlarıyla model ülke olmaya hazırdır.

Eğitim Bilişim Ağının tümüyle yenilenen yüzüyle bu süreçte de önemli bir rol üstlenerek ders ortamını evlere taşıyacak. Bu konuda öğrencilerimizin eğitiminin uzaktan eğitimle sürmesini sağlayacak.

“Tüm altyapı hazırlıklarımız tamamlandı”

Okulların 30 Mart’a kadar tatil edilmesi kararlaştırıldı. 16-30 Mart arasındaki tatilin ilk haftası evlerinde istirahat olarak geçirecekler. 23 Mart Pazartesi gününden itibaren evdeki uzaktan eğitim süreçleri başlayacaktır. Haftalık ders programları yapılandırılarak, EBA ile internet üzerinden, TRT ile televizyondan gerekli telafi eğitim desteği sunulacak.

Tüm altyapı hazırlıklarımız tamamlandı. Uzaktan öğretim süreçleriyle ilgili olarak tüm aşamalar en ince ayrıntılarına kadar çalışılarak öğrencilerimizin kullanımına hazır hale getirildi. Eğitim Bilişim Ağı kullanımında bütün operatörlerden ücretsiz 3 GB internet erişimi sağlanacaktır.

“Her türlü senaryolar hazır”

Tüm eğitim kademesindeki öğrencilerimiz için uzaktan eğitim içeriklerimiz hazırlanmış, çalışmalar son hale getirilmiştir.

Çocuklarımızın eğitimlerinin aksamaması için ne tür tedbirler gerekiyorsa fazlasıyla almış durumdayız. Öğrencilerin sınavları dahil hiçbir şekilde mağdur olmamaları için gereken her türlü senaryolar hazır.

Yeni birkaç kanal üzerinden öğrencilerin sabahçı ve öğlenci olarak planlanmış bir çizelgeye uyacağı ve bu çizelgeye uygun saatlerde izleyeceği birkaç kanaldan bahsediyoruz. Sınıf seviyelerine göre belirli programları yapılmış bir plan dahilinde.

“Öğretmenlerimizin ara tatilde okullarda bulunmalarını beklemiyoruz”

(EBA Akademik Destek) Sadece 11 ve 12. sınıflar dahil değil, diğer sınıfların tamamı buradan eğitim alabilirler.

Öğretmenlerimizin ara tatilde okullarda bulunmalarını beklemiyoruz. Onların da evlerinde olmasını bekliyoruz. Çok acil bir durum olmadıkça da şehir dışına çıkmamalarını öneriyoruz.

Pazar günü yapılacak Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavı’nın iptali söz konusu değil.

TrtHaber

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.