Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Tarafından Geliştirilen Mobil Uygulamalarla Öğrenciler Eğlenerek Öğreniyor

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Tarafından Geliştirilen Mobil Uygulamalarla Öğrenciler Eğlenerek Öğreniyor
26 Nisan 2023 16:39 | Son Güncellenme: 26 Nisan 2023 18:45
322
A+
A-

Hazırlanan mobil uygulamaları deneyimlemek için tıklayınız.

Millî Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü, dil öğretiminden kodlamaya müzik öğretiminden matematik öğretimine kadar geliştirdiği pek çok uygulamayı öğretmen ve öğrencilerin hizmetine sunuyor.

5 ve 6. sınıf Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi kazanımlarına uygun olarak tasarlanan “Mobil Kod” uygulaması, blok tabanlı kodlama oyunu olarak tasarlandı. Kullanıcılar, oyunun ana karakteri Maskod’a kod bloklarıyla komut verebiliyor.

“Bil Bakalım” uygulamasında ise, çocukların günlük yaşamda sık karşılaşacakları kavram ve kelimelerle çok sayıda ana ve alt kavramlardan oluşan sözcükler yer alıyor. Uygulama, ilkokul öğrencilerine Türkçeyi eğlenerek öğrenme imkânı sunuyor. Etkileşimli olarak hazırlanan “görsel-işitsel-kavramsal” nitelikli oyun, çoklu zekâya yönelik özellikler de taşıyor.

Okuryazarlık Seferberliği çalışmalarına destek amacıyla geliştirilen “Okuyaz” uygulaması ile kullanıcılar akıllı tahta, tablet bilgisayar ve cep telefonlarından harflerin yazılışlarını görebilirken harfin içinde geçtiği görselleri de sesli olarak dinleyebiliyor.

İngilizce öğrenimini desteklemek amacıyla geliştirilen “My English Path” uygulaması ile okuma ve dinleme becerilerini geliştirmek hedeflendi. 5 farklı soru modelinden türetilmiş 15 soru tipi içeren uygulamada 5’inci sınıf kazanımlarına ait sorular bulunuyor.

Bir diğer uygulama olan “Kim Bilir”, bilgi kültür yarışması özelliğiyle 12’nci sınıf öğrencilerine yönelik bir çeşit üniversite hazırlık etkinliği olarak öne çıkıyor. “Yapboz” oyunu ise, özgün tasarımı ile güzel vakit geçirmeyi sağlayan 16 farklı fotoğraf ve 8 ayrı kategori içeriyor. “Müzik Defteri” uygulaması, müzik eğitiminde bir araç olarak kullanılmak üzere tasarlandı. “Renk Bağı ve Topla Gel” uygulamaları ise zekâ oyunları olarak tasarlanmıştır.

Bil Bakalım, My English Path, Okuyaz, Mobil Kod, Kim Bilir, Yapboz, Müzik Defteri, Renk Bağı, Bonibo, Boyama ve Topla Gel mobil uygulamalarına İOS ve Android marketlerden ve ayrıca Web üzerinden de ulaşılabiliyor.

Bizi instagram’dan takip etmek için TIKLAYINIZ.
Bizi Twitter’dan takip etmek için TIKLAYINIZ.
Bizi Facebook’tan takip etmek için TIKLAYINIZ.
Bizi Telegram’dan takip etmek için TIKLAYINIZ.
Bizi Youtube’dan takip etmek için TIKLAYINIZ.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.