Okul Servis Araçları Yönetmeliği’nde Değişiklik, Resmî Gazete’de Yayımlandı 29.04.2023

Okul Servis Araçları Yönetmeliği’nde Değişiklik, Resmî Gazete’de Yayımlandı 29.04.2023
29 Nisan 2023 16:44 | Son Güncellenme: 29 Nisan 2023 17:16
2.770
A+
A-

Okul Servis Araçları Yönetmeliği, İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığıyla birlikte hazırlanmış ilgili esnaf odaları ve Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF)’ un görüşleri alınarak tamamlanmıştır.

Yönetmelik kapsamında; ülkemizdeki okul öncesi eğitim ve zorunlu eğitim kapsamında bulunan öğrenciler ile kreş, gündüz bakımevleri ve çocuk kulüplerine devam eden çocukların taşıma faaliyetlerinin düzenli ve güvenli bir şekilde yürütülmesi amaçlanmıştır.

Mevcut düzenlemeyle; okul servis aracı olarak kullanılacak taşıt yaşının başta en fazla on iki olması yönünde belirlenmesine karşın sektörden gelen talepler ve sektörün ihtiyaçlarının karşılanması hususunda ilgili paydaşlarla varılan mutabakat doğrultusunda servis aracı yaşının on beşten büyük olamayacağı yönünde geçici bir düzenleme getirilmiştir. 

Bu çerçevede, on iki yaşından küçük olması zorunluluğu, muayeneden geçmiş olması kaydıyla 1/7/2023 tarihine kadar on beş yaşından küçük olması şeklinde uygulanması kuralı getirilmiştir. Söz konusu yaş kuralının uygulanmasından bu yana herhangi bir olumsuz durum yaşanmadığından bu uygulamanın 1/07/2025 tarihine kadar uzatılması hususunda mutabakata varılmıştır. Bu çerçevede, 29 Nisan 2023 tarihli ve 32175 sayılı Resmi Gazete’de Yönetmelik değişikliği yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Bizi instagram’dan takip etmek için TIKLAYINIZ.
Bizi Twitter’dan takip etmek için TIKLAYINIZ.
Bizi Facebook’tan takip etmek için TIKLAYINIZ.
Bizi Telegram’dan takip etmek için TIKLAYINIZ.
Bizi Youtube’dan takip etmek için TIKLAYINIZ.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.