BAKAN TEKİN, ESKİŞEHİR İL EĞİTİM DEĞERLENDİRME TOPLANTISI’NA KATILDI

BAKAN TEKİN, ESKİŞEHİR İL EĞİTİM DEĞERLENDİRME TOPLANTISI’NA KATILDI
2 Eylül 2023 21:47
434
A+
A-

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Eskişehir’de düzenlenen il eğitim değerlendirme toplantısına katıldı.

Öğretmenler Odası – Web’de Öğren

https://t.me/ogretmenlerodasiwebdeogren

Bakan Tekin, Eskişehir programı kapsamında ilk olarak Vali Hüseyin Aksoy’u ziyaret etti. İl eğitim değerlendirme toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Bakan Tekin, 2023-2024 eğitim öğretim yılının açılmasına kısa süre kaldığını söyledi.

Bakanlık olarak hummalı çalışma içinde olduklarını dile getiren Tekin, merkez teşkilatındaki yöneticilerin illerde alınması gereken tedbirlerle ilgili çaba sarf ettiğini anlattı.

Eskişehir’i de bu kapsamda ziyaret ettiğini bildiren Tekin, bu ilde son yirmi yılda derslik sayısının 4 bin 130’dan 8 bin 292’ye yükseldiğini aktardı.

Tekin, yaklaşık yirmi yılda Eskişehir’deki derslik sayısının iki kat arttığını ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü: Aynı rakam öğretmen sayısı için de geçerli. 2002-2003 eğitim öğretim yılında 6 bin 468 öğretmenimiz vardı, şimdi ise 13 bin 135 öğretmenimiz var. Bu, önemli. Ortalama bir Batı ülkesinde eğitim öğretimle ilgili istatistiklerde, göstergelerde bu türden büyük değişiklikler devrim olarak nitelendirilir. Biz çok fazla içinde yaşadığımız için bunun farkında değiliz belki. O yüzden bunu hatırlatmak gereği hissettim. Derslik başına öğrenci sayısı itibarıyla baktığımızda da Eskişehir’de şu an itibarıyla ilköğretimde, ortaöğretimde toplamda derslik başına düşen öğrenci sayımız 22 civarında. Bu da oldukça güzel bir gösterge. Aynı şekilde öğretmen başına düşen öğrenci sayısı itibarıyla baktığımızda da ilkokullarda 15, ortaokullarda 12, ortaöğretim kurumlarında 11. Bu da çok iyi bir gösterge. O yüzden de burada emeği geçen valilerimize, il millî eğitim müdürlerimize, siyasetçilerimize teşekkür ediyoruz. Kuşkusuz Nabi Hoca’nın bakanlığı döneminde burada, ben kendisinin müsteşarıydım, çok büyük katkıları var. Ona da ayrıca teşekkür etmek istiyorum.

Bakan Tekin, Eskişehir’deki en önemli sorunlardan birinin merkez Tepebaşı ve Odunpazarı ilçelerinde ikili eğitim yapılan okul sayısı olduğunu ifade etti.

Gündemlerine aldıkları bu konuyla ilgili çalışma yapacaklarını anlatan Tekin, “Tekrar yerel yönetimlerle ilgili arkadaşlardan özel istirhamda bulunuyorum. Madem eğitim öğretim süreciyle ilgili olarak bu sürecin genel siyasetin dışında değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorsunuz, o zaman bizlere bu konuda yatırım yapabileceğimiz arsa üretin, okullarımızın ihtiyaçlarını giderin, yerel yönetim olarak yapmanız gereken şeyleri yapın. Israrla istiyorum, talep ediyorum.” ifadesini kullandı.

Bu konuda herhangi bir siyasi parti veya ittifaktan bahsetmediğini vurgulayan Tekin, genel olarak ülkedeki yerel yöneticilerin tamamından bu sürece destek olmalarını istediklerini belirtti.

Eskişehir’de yaşadıkları diğer sorunlara değinen Tekin, şunları kaydetti: Türkiye’de 81 il içinde sadece Eskişehir Büyükşehir Belediyesi bizim kullandığımız eğitim alanlarında kamulaştırmasız el atma davaları konusunda bizi zor durumda bırakıyor. Bunlardan rahatsız oluyoruz. Eğer Eskişehir’in eğitim öğretim sürecindeki istatistiklerin, rakamların, niteliğin artmasını istiyorsa yerel yöneticilerden bize destek olmalarını isterken, onların Bakanlığımızın kullanımındaki taşınmazlarla ilgili olarak bu türden yasal süreç başlatmalarından rahatsız oluyoruz. Ben tekrar söyleyeyim. Siyasi parti ayrımı yapmaksızın bütün yerel yöneticilere sesleniyorum. Yani biz okul yapmak istiyoruz. Çocuklarımızın okulları, eğitim öğretim ihtiyaçlarının, eğitim öğretim ortamlarının sağlıklı hâle getirilmesi için Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla hiçbir fedakarlıktan kaçınmadan çalışıyoruz. Yerel yöneticilerimiz de burada arsa üretirken, alan üretirken bize destek olsunlar, eğitim öğretim süreçlerinin iyileştirilmesinde bize katkı versinler. Bizimle beraber hareket etsinler. Biz de onların iyi niyetli olduklarını görelim.

Toplantıya, Eskişehir Valisi Hüseyin Aksoy, Eskişehir Milletvekili Ayşen Gürcan, Personel Genel Müdürü Bülent Çiftçi, Strateji Geliştirme Başkanı Ercan Türk, İnşaat ve Emlak Genel Müdürü Özcan Duman, Destek Hizmetleri Genel Müdürü Ömür Karakullukçu, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Cevdet Vural ile Millî Eğitim Müdürü Sinan Aydın ve diğer ilgililer katıldı.

Bizi Threads’tan takip etmek için TIKLAYINIZ.
Bizi instagram’dan takip etmek için TIKLAYINIZ.
Bizi Twitter’dan takip etmek için TIKLAYINIZ.
Bizi Facebook’tan takip etmek için TIKLAYINIZ.
Bizi Telegram’dan takip etmek için TIKLAYINIZ.
Bizi Youtube’dan takip etmek için TIKLAYINIZ.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.