UZAKTAN EĞİTİM SÜRECİ VE ÖĞRETMEN FAKTÖRÜ

UZAKTAN EĞİTİM SÜRECİ VE ÖĞRETMEN FAKTÖRÜ
07.07.2020
1.923
A+
A-

UZAKTAN EĞİTİM SÜRECİ VE ÖĞRETMEN FAKTÖRÜ

            Covid-19 pandemisi  ve devamında alınan idari izin süreci ile Türkiye ilk defa uzaktan eğitim ile tanışmış oldu. Daha önce yüksek öğretimde  bazı bölümlerde gördüğümüz uzaktan eğitim kavramı ilk defa tüm okul kademeleri için uygulanmaya başlandı.

İlk başta EBA TV ve EBA Portalı üzerinde uygulamaya geçen uzaktan eğitim sürecinde görüldü ki Öğrencilerin etkileşim halinde olmadan sadece pasif dinleyici olarak katıldıkları bir eğitim süreci çok da başarılı olmadı. EBA stüdyolarında çekilen dersler şüphesiz büyük bir fedakarlığın ve çalışmanın ürünüydü ancak yine de sınıf ortamı oluşturulamadı. Öğrenci derse katılamadı. Anında soru sorup cevap alamadı.

Daha sonraki süreçte ise EBA üzerinden canlı dersler başladı. Her öğrencinin kendi öğretmeninden ders alması ve canlı platformda öğretmeniyle etkileşim içinde olarak sınıf ortamı yaratılmak istendi. EBA TV’ye göre bir adım daha ileri bir uygulama olarak düşünüldü ki kağıt üzerinde de öyle görünüyordu ancak uygulama kısmı hiç de beklendiği gibi olmadı. En büyük sıkıntı EBA alt yapısının yetersizliği oldu. Öğretmenler ve öğrenciler derse bağlanamadılar. EBA ana sayfası yoğunluktan kilitlendi ve birçok ders yapılamadı. Özellikle bu süreçte canlı ders planını EBA’ya girecek yöneticiler sabahlara kadar internet başında beklediler. Her öğrencinin internet erişiminin olmaması da eğitimde fırsat eşitliği ilkesiyle çelişti. Mobil operatörler EBA için bedava internet verseler de bu internet canlı dersler için kullanılamadı. Yine bu süreç öğretmenlerin de azımsanmayacak bir bölümünün teknoloji kullanımı konusunda yetersiz olduğunu gösterdi.

Bakanlık eğitimin aksamaması için gece gündüz uğraşıp elinden geleni yapmaya çalıştıysa da teknolojinin öğretmenin yerini asla dolduramayacağı ve en iyi eğitimin sınıfta yüz yüze olacağı bir kez daha görülmüş oldu. Her fırsatta öğretmenlere laf söyleyenler bu süreçte öğretmenin önemini umarım iyi anlamışlardır. Teknoloji ne kadar ileri giderse gitsin bir öğretmenin yerini asla tutamaz. Olsa olsa öğretmene yardımcı bir kaynak olabilir.

 

Emrah DEMİR

07.07.2020

YORUMLAR

  1. Ali Söyler dedi ki:

    Yaklaşım çok sığ olmuş maalesef. Klasik anlayışın dışına çıkılması gereklilğini aslında bu dönem gösterdi. Lakin doğru yerini alması gibi bir durum söz konusu bile olamaz ama süreci EBA penceresinden değerlendirmemek gerek. Bir çok öğretmen bir çok platformdan canla başla süreci destekledi.

  2. Kemal Yetişir dedi ki:

    Öğencinin katılımı sağlansa aslında yüzyüze kadar faydalı olmasada iyi bir yöntem hem öğretmenin şahsi çalışması hemde akademik destek kısmı bilinçli ve katılımı sağlanan öğrenci için bedava dershane

  3. BEHÇET YAYIKÇI dedi ki:

    Aynen katılıyorum. Öğretmenin yerini alabilecek hiç bir şey olamaz.