Cumhurbaşkanı Erdoğan: Öpüşme, Tokalaşma ve Sarılmaları Erteleyelim

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Öpüşme, Tokalaşma ve Sarılmaları Erteleyelim
06.03.2020
242
A+
A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma namazını Büyük Çamlıca Camii’nde kıldı. Cuma namazının ardından camideki cemaate hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şehitlere Allah’tan rahmet, gazilere şifa dileyerek başladı.

Üç ayların başladığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Recep ayında yapılan ibadetlerin, edilen duaların kabul olmasını, ramazan ayına da aynı dua ve niyazla ulaşmayı temenni etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu süreçte bir taraftan Barış Pınarı Harekâtı sürerken, bir taraftan İdlib’de, diğer taraftan Libya’da kahraman ordunun, askerlerin büyük mücadele verdiğini belirterek şunları kaydetti: “Şehitler verdik. Dün en sonunda masaya oturduk ve dün gece yarısı itibarıyla ateşkes ilanında anlaştık. Temennimiz odur ki bu sürer. Böylece Müslüman’ın Müslüman ile böyle bir savaşı yapması da bitmiş olur. Hepsinden öte tabii bu süreç içerisinde duaların kabulüyle bir neticeye vardık. Ayın 15’inden itibaren de bu işin inşallah detayları bu arada konuşulacak.”

Çamlıca Camii’nin bu asrın en önemli mührü olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Levent’te Büyükdere Caddesi’nde, eskiden Merkez Bankası’na ait arazi üzerine yapılan caminin, iki, üç yıl içerisinde tamamlanmasının planlandığını söyledi.

Levent’teki caminin açık-kapalı mekânlarında 20 bin kişinin ibadet edebileceğini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Buradaki Vakıf Başkanımız Ergin (Külünk) Bey orada da yine yönetimin başında. Orayı da süratle bitirip milletimizin, tüm Müslümanların hizmetine sunmuş olacağız. Bu vesileyle Rabbim birliğimizi, beraberliğimizi daim eylesin diyorum. Rabbim birbirimize olan muhabbetimizi artırsın, daim eylesin diyorum. Bu vesileyle sizleri Allah’a emanet ediyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşlardan bir isteğinin olacağını belirterek şunları söyledi: “O da şu; dünyada bir koronavirüs salgını var. Tabii ki şüphesiz ki bizde muanaka, musafaha çok çok önemli sünnettir. Diyanet İşleri Başkanımızla da bunları konuştuk. Bu ara muanaka, musafaha bunları erteleyelim. Bunu da özellikle ben sizlerden istirham etmiş olayım. Çünkü çok farklı bir salgın bu. Bir şeyi icra edelim derken bir başkasını kaybetmeyelim. Onun için de tokalaşmak vesaire bunları bu ara yapmayalım, erteleyelim. Önemli olan gönlümüzden geçendir. Kalbimizden geçendir. Onu yaptığımız sürece zaten musafahayı da yapmış oluruz, muanakayı da yapmış oluruz.”

 

T.C. CUMHURBAŞKANLIĞI

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.