Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ”Milli Eğitim Özel Eğitim Ve Rehberlik” Dergisi Yayınlandı.

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ”Milli Eğitim Özel Eğitim Ve Rehberlik” Dergisi Yayınlandı.
24.03.2021
314
A+
A-

Genel Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan Milli Eğitim Özel Eğitim ve Rehberlik Dergisi; özel eğitim, rehberlik ve psikolojik danışma alanında yapılan araştırmaların yer aldığı altı aylık, hakemli ve bilimsel bir dergi olarak yayım hayatına başladı.

Dergimizin amaçları arasında özel eğitim ve rehberlik hizmetlerinin niteliğinin artırılması; bu doğrultuda bilgi, uygulama, sorun ve önerilerin bilimsel ve akademik düzlemde ortaya konulması, tartışılması ve taraflara ulaştırılması; çağın gereksinimlerine uygun araştırma-geliştirme faaliyetlerine temel oluşturarak üniversiteler ile işbirliğinin arttırılması yer almaktadır. Bununla birlikte öğrenci, veli, öğretmen ve tüm paydaşlara yönelik eğitsel, kişisel ve mesleki rehberlik hizmetlerine yönelik bilimsel çalışmaların teşvik edilmesi de amaçlanmaktadır. Dergimizin yayın hayatına başlamasında öncülük eden Bakanımız Sayın Ziya SELÇUK ve Bakan Yardımcımız Sayın Mahmut ÖZER’e çok teşekkür ederim.

Tüm bu amaçlar doğrultusunda hazırlanan Milli Eğitim Özel Eğitim ve Rehberlik Dergisi’nin; fen bilimleri ve sosyal bilimler alanlarında makaleler içeren bir veri tabanı olan TR Dizin de dizinlenmesine ve Dergipark sistemi içerisinde yer almasına yönelik çalışmalar başlatılmıştır.

Yayın yönetmeni Dr. Sevil Uygun İLİKHAN, yayın kurulu Prof. Dr. Galip YÜKSEL, Prof. Dr. Metin PİŞKİN, Prof. Dr. Selda ÖZDEMİR, Prof. Dr. Tahsin İLHAN, Prof. Dr. Uğur SAK ve Dr. Murat AĞAR’dan oluşan ve güçlü bir hakem heyeti olan Milli Eğitim Özel Eğitim ve Rehberlik Dergisi’nin ilk sayısı ise 12 makale ile online ve basılı olarak yayımlanmış olup dergimize online olarak http://orgm.meb.gov.tr/ozelegitimverehberlikdergisi/tr/pub/index.html adresinden ulaşılabilmektedir. Her yılın ocak ve temmuz aylarında yayımlanacak olan dergimizin ikinci sayısı için ise 14 Haziran 2021 tarihine kadar makale başvuruları alınacaktır. Makale başvuruları ozelegitimrehberlikdergisi@meb.gov.tr mail adresi üzerinden alınmaktadır.

Bu kapsamda bilimin kamuoyu ile paylaşılmasının ve bilime yapılan katkıların gelecek nesillere aktarılmasında önemli bir adım olduğunu düşündüğümüz akademik dergimize araştırmacıların makalelerini beklemekteyiz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.